Forum Japonica Creativa Strona Główna Japonica Creativa
Forum Koła Naukowego Studentów Japonistyki UAM
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

kilka pytan kandydata...

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Japonica Creativa Strona Główna -> Studia i rekrutacja
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
szczypacz




Dołączył: 30 Maj 2009
Posty: 1
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 9:13, 01 Cze 2009    Temat postu: kilka pytan kandydata...

Witam Wesoly
Od jakiegos czasu przegladam wasza strone i forum, wasza inicjatywa jest godna oklaskow. Koniec z wazelina Mruga Rozwazam podjecie studiow na filologii japonskiej lub koreanskiej UAM, m.in. ze wzgledu na zainteresowanie kultura azjatycka i chec poznania jakiegos jezyka z "tamtych stron". Mam kilka pytan odnosnie tych kierunkow. Bylbym wdzieczny, gdybyscie zechcieli wyjasnic te watpliwosci, ktore mam pewnie nie tylko ja, ale takze wiele innych osob myslacych o tych studiach...
Dla przejrzystosci wypunktuje je Wesoly
1. Japonistyka vs. Koreanistyka. Plany zajec podobne, duzo jezykow, gramatyki + historia, filozofia itp. W j. przeraza mnie pismo, ale k. pewnie nie jest latwiejszy. Moze ktos z was ma stycznosc z tymi dwoma jezykami/kierunkami i jest w stanie jakos je porownac?
2. Trudnosc studiow. Obecnie ucze sie na humanistycznym kierunku, gdzie oprocz sesji przez caly semestr nie robie nic. Zastanawiam sie czy dalbym sobie rade na trudniejszym kierunku. Ile wysilku kosztuja was te studia? Duzo czasu w domu poswiecacie na nauke? Czy nieszczegolnie zdolna i sklonna do maksymalnych poswiecen osoba ma w ogole szanse ukonczyc filologie?
3. Pasja. Sa wsrod was jakies osoby, ktore nie maja totalnego bzika na punkcie Japonii? Wesoly Czy tylko maniacy moga sie odnalezc na takim kierunku?
5. Wymiana. Czy na wyjazd do Japonii/Korei moga zalapac sie tylko najlepsi studenci, czy oprocz sredniej sa brane pod uwage jeszcze jakies inne kryteria? I czy taka szansa istnieje np juz na drugim roku?

Bede wdzieczny za wszelkie informacje Wesoly


Ostatnio zmieniony przez szczypacz dnia Pon 9:16, 01 Cze 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Hime




Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 15
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 18:50, 02 Cze 2009    Temat postu:

Ad. 1. Japonistyka vs. Koreanistyka.
Plany zajęć może i podobne, ale weź pod uwagę, że same zajęcia odbywają sie w innych budynkach. Co prawda połączenie Collegium Novum i HCP jest całkiem niezłe [10min jednym tramwajem], a nawet niektóre zajecia koreanistyki odbywają/ły się tamże, to jednak nie sądzę, żeby dało pogodzić się obecność na zajęciach obu kierunków.
Jeżeli chodzi o pismo, to osobiście uważam, ze koreański jest łatwiejszy od japonskiego. Ale trudno mi zachować obiektywizm, mam osobista awersję do kanji. Kwadratowy
Ad. 2. Trudnosc studiow.
Japonistyka jest kierunkiem, gdzie nie da się nic nie robić. Na naukę w domu "wypada" poświęcić jakieś dwie godziny codziennie, ale nie oszukujmy się, kiedy przychodzi czas testu albo sesja Poznań przeżywa zalew studentów bazgrzących po szybach, mamroczących pod nosem i czytających notatki kiedy tylko się da. Z własnego doświadczenia wiem, że leniom jest tu trudno. Niestety. Trzeba się zmobilizować do nauki, nieważne, czy konkretny temat cię interesuje, czy nie, inaczej nu pagadi. "Czy nieszczególnie zdolna i skłonna do maksymalnych poswięceń osoba ma w ogóle szanse ukończyć filologie?" Albo rybka, albo akwarium, tak przynajmniej słyszałam.
Ad. 3. Pasja.
Podniecenie nawet u pasjonatów opada tuż po pierwszym roku. Nie trzeba mieć bzika na punkcie Japonii, żeby studiować Japonistykę. Chociaż, czasami to pomaga. Ale nie musi.
Ad. 5. Wymiana.
Na najpopularniejsze stypendium jadą zazwyczaj najlepsi studenci, z tego prostego powodu, że i tak trzeba zdać testy [pisemny oraz rozmowę kwalifikacyjną] w Ambasadzie Japonii. Na drugim roku można podejść do testu, jeśli ma się wysoką średnią i nieposzlakowaną opinię u wykładowców [to tak pół-żartem, pół-serio Mruga], ale na wyjazd i tak trzeba poczekać.
Oprócz powyższego, rocznego stypendium są też i inne, krótsze i dłuższe możliwości wyjazdu, ale dla wszystkich kryteria są raczej podobne - w miarę swobodne władanie japońskim zarówno na piśmie jak i w konwersacji.

A tak od serca - jak nie będziesz skłonny zarwać czasami nocy, przeczytać książki na temat, który cię nie kręci, czy wkuć masę słówek pozornie do niczego nieprzydatnych, zostań na kierunku, na którym jesteś. Przynajmniej się nie zmęczysz niczym przesadnie.

a tak na marginesie, nie byłoż już kilka tematów założonych nt. studiów i ich trudności?
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Kansuke




Dołączył: 11 Wrz 2007
Posty: 51
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Poznań / Gdańsk

PostWysłany: Pią 17:09, 05 Cze 2009    Temat postu:

Rozszerzając nieznacznie o mój własny punkt widzenia wypowiedź Hime:

Ad. 3 - Podniecenie odpada i bardzo dobrze. Pasja nie musi (choć i to się zdarza), a to jeszcze lepiej.

Ad. 5 - 100% racji, ale pozwolę sobie podkreślić słowo "zarwać czasami nocy (...)", nie jest tak, że na japonistyce nie ma się życia na nic innego. Chyba, że nie wyobrażasz sobie egzystencji bez średniej 5,0. Da się zrobić, ale krzyż na drogę (kakurekirishitan'owy, a jak).
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Verthu




Dołączył: 05 Lut 2011
Posty: 3
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Poznań

PostWysłany: Sob 23:17, 05 Lut 2011    Temat postu:

a ja mam moze mało ambitne pytanie ale strona UAM jest tak... slaba ze nic nie moge znalezc, powiedzcie mi prosze jakie sa wymagania wzgledem matury, polski angielski oraz... no wlasnie, co?
Powrót do góry
Zobacz profil autora
RadaZ




Dołączył: 19 Mar 2006
Posty: 307
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Gród Kopernika

PostWysłany: Nie 1:07, 06 Lut 2011    Temat postu:

Verthu napisał:
jakie sa wymagania wzgledem matury?

OBOWIĄZKOWO: j. polski (Rx0.3), język nowożytny (Rx0.4),
DODATKOWO: j. nowożytny, historia, geografia (Px0.1; Rx0.3)

P - Poziom Podstawowowy
R - Poziom Rozszerzony

Szczegóły [link widoczny dla zalogowanych].


Ostatnio zmieniony przez RadaZ dnia Nie 1:07, 06 Lut 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Verthu




Dołączył: 05 Lut 2011
Posty: 3
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Poznań

PostWysłany: Pon 9:33, 07 Lut 2011    Temat postu:

ehhh, ten zestaw jakos mało mi odpowiada, jest mozliwosc dostania sie piszac np. polski podstawe, angielski rozszerzony, niemiecki podstawe, WOS podstawe?

niby mam historie rozszerzona w profilu klasy, ale mimo to pisanie jej byloby dla mnie ostatecznoscia, nie tyle co nie lubie, raczej poprostu uwazam ze sa znacznie latwiejsze, i ... mniejsze materialy do nauczenia


Ostatnio zmieniony przez Verthu dnia Pon 9:47, 07 Lut 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
RadaZ




Dołączył: 19 Mar 2006
Posty: 307
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Gród Kopernika

PostWysłany: Pon 12:30, 07 Lut 2011    Temat postu:

Prawda nie tylko o uczeniu się czy studiowaniu jest taka, że nie zawsze można robić to, co by się chciało. Nawet na japonistyce będzie masa przedmiotów, ktore Ciebie mogą "nie kręcić" - czy to literatura, czy historia, czy nauka języka*. Trzeba zacisnąć zęby, po prostu przysiedzieć i zrobic swoje.

Za podstawowy polski dostaniesz w trybie rekrutacyjnym zero punktów więc od razu sobie odpuść składanie papierów na "japonkę". Zaoszczędzoną kasę wydaj na rekrutację na inny kierunek.

Verthu napisał:
mam historie rozszerzona w profilu klasy, ale (...) poprostu uwazam ze sa znacznie latwiejsze, i ... mniejsze materialy do nauczenia
Są też prace / zawody, do wykonywania których nie potrzebujesz matury. Jeśli wiesz co mam na myśli...
Matura to Twoja przyszłość i jakkolwiek idiotycznym / nieodpowiedzialnym / nierozsądnym może się wydawać zostawianie decyzji o takowej tak młodym ludziom - to z niej wyniki o Twoim losie zadecydują. Może dlatego przez 6 lat można zdawać kolejne przedmioty i poprawiać wyniki? Nie wiem. Ale wiem, że jeśli marzysz o studiowaniu japonistyki - zrób swój pierwszy krok jako "nowy Japończyk" i... się dostosuj. Wesoly

*) nawet na filologii, a co mi tam!
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Verthu




Dołączył: 05 Lut 2011
Posty: 3
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Poznań

PostWysłany: Pon 13:52, 07 Lut 2011    Temat postu:

coz, wg. link ktory mi podales ostatnio, musze zdac polski rozszerzony, angielski rozszerzony, a potem albo niemiecki albo historia albo geografia (podstawa lub rozszerzony) najlepiej nie tylko jeden z nich. Zaskoczyłeś mnie tym, ze musze podejsc do rozszerzonego polskiego, po raz pierwszy w ogole mysle nad takim wariantem Smutny ogolnie moim priorytetem jest aby isc na jakikolwiek kierunek zwiazany z językoznawstwem, japonistyka moze nie az tak koniecznie, ale do tego mnie ciagnie Mruga niemiecki na podstawie pisze i tak i tak, angielski na rozszerzonym rowniez na 100% histiorie na podstawie... coz, pomysle, planowalem WOS, ale jesli do jezykow wymagana jest historia to nie mam wyboru. jako bardziej doswiadczony moze polecisz mi inny kierunek, jesli nie japonistyka, to cos co odpowiadaloby moim kryteriom, jesli mozna tak to okreslic Mruga
Powrót do góry
Zobacz profil autora
RadaZ




Dołączył: 19 Mar 2006
Posty: 307
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Gród Kopernika

PostWysłany: Pon 22:48, 07 Lut 2011    Temat postu:

Verthu napisał:
jako bardziej doswiadczony moze polecisz mi inny kierunek, jesli nie japonistyka, to cos co odpowiadaloby moim kryteriom, jesli mozna tak to okreslic Mruga
Czy "bardziej doświadczony" to nadal eufemizm na "stary"? Na pewno doświadczeniem się nie będę dzielił, bo wątpię, by znowu na mniej niż dwa miesiące przed maturą zmieniali warunki rekrutacji. Wesoly

Generalnie rzecz biorąc mogę dać radę ogolną, by poszukać jakichś informacja o rekrutacji na wydziałach (neo)filologicznych, poczytać o trendach i prognozach. Podobno najbardziej za 5 czy 10 lat porządane zawody dziś... nie istnieją. Wesoly

Laska w 'Chłopaki nie płaczą' powiedział, a nie napisał:
W ogóle, bracie, jeżeli nie masz na utrzymaniu rodziny, nie grozi ci głód, nie jesteś Tutsi ani Hutu i te sprawy, to wystarczy, że odpowiesz sobie na jedno zajebiście, ale to zajebiście, ważne pytanie: co lubię w życiu robić. A potem zacznij to robić.
W myśl tego - wyznacz sobie cel. Pomyśl o tym, gdzie za 5, 10 czy 20 lat chcesz być. I pomyśl o tym co musisz zrobić, by tam dotrzeć. I zacznij to robić. Mruga
Powrót do góry
Zobacz profil autora
SchwarzerEngel




Dołączył: 04 Lip 2009
Posty: 6
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 12:38, 08 Lut 2011    Temat postu:

Musisz mieć 3 przedmioty zdane na rozszerzeniu, na ok. 90% średnio. Z podstawą w ogóle nie masz szans się dostać (nie jest liczona jako 0, ale z tego co pamiętam ma znacznie mniejszą wagę). Jako 3 przedmiot zdecydowanie polecam niemiecki. Rozszerzenie z niemieckiego jest bajecznie proste, w życiu nie będziesz miał tyle % z historii Mruga

Ewentualnie polecałabym jeszcze etnolingwistykę, chociaż zdecydowanie mniej będziesz umiał z języka mniej niż po japonistyce, za to są inne ciekawe przedmioty.


Ostatnio zmieniony przez SchwarzerEngel dnia Wto 12:39, 08 Lut 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Japonica Creativa Strona Główna -> Studia i rekrutacja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Regulamin